
Lagavulin je ikonická značka škótskej whisky s bohatou históriou a jedinečným charakterom. Táto výnimočná whisky pochádza z ostrova Islay, známeho svojimi rašelinovými single malt whisky. Lagavulin oficiálne vznikol v roku 1816, keď John Johnston založil legálnu pálenicu na mieste, kde sa whisky nelegálne vyrábala už od roku 1742. Značka prešla mnohými zmenami vlastníctva a čelila rôznym výzvam, no vždy si zachovala svoju oddanosť kvalite. V roku 1862 pálenicu kúpil John Logan Mackie, ktorého synovec Peter J. Mackie sa neskôr stal kľúčovou postavou v rozvoji značky.
Proces výroby
Výrobný proces Lagavulinu zostal po stáročia takmer nezmenený, čo zabezpečuje konzistentnú kvalitu:
-
: Jačmeň sa suší nad rašelinovými ohniskami, čo dodáva whisky charakteristickú dymovú chuť.
-
: Trvá približne 72 hodín, čo je dlhšie ako u väčšiny whisky, a prispieva k bohatosti chuti.
-
: Prebieha v medených kotloch, pričom Lagavulin je známy najpomalšou destiláciou na Islay.
-
: Whisky zreje prevažne v dubových sudoch po bourbone, niekedy s dokončením v sudoch po sherry.
Súčasnosť
V súčasnosti je Lagavulin súčasťou portfólia spoločnosti Diageo, jedného z najväčších producentov alkoholických nápojov na svete. Ročne vyprodukuje približne 3,3 milióna litrov whisky. Vlajkovou loďou značky je 16-ročná whisky, ale v ponuke sú aj iné varianty, vrátane 8-ročnej a 12-ročnej edície.
Zaujímavosť
V roku 1908 Peter Mackie, znechutený stratou agentúry pre Laphroaig, postavil v areáli Lagavulinu replikovú pálenicu nazvanú Malt Mill. Mala produkovať whisky podobnú Laphroaigu, ale nikdy sa jej to nepodarilo. Malt Mill fungoval až do roku 1962 a fiktívny sud z tejto pálenice zohral ústrednú úlohu v komédii režiséra Kena Loacha "The Angel's Share". Lagavulin predstavuje esenciálnu iskajskú whisky, ktorá v sebe spája intenzívnu dymovosť, morskú slanosť a komplexnú chuť. Je to whisky pre skutočných znalcov, ktorí dokážu oceniť jej bohatú históriu a neopakovateľný charakter.